Honour Roll

Multiple victories in classification are indicated by number in brackets. 
^ name change from ONCE-Eroski

MALE

OVERALL WINNER: Richie Porte (2) - Australia, Trek-Segafredo

SPRINT: Jasper Philipsen - Belgium, UAE Team Emirates

KING OF THE MOUNTAIN: Joseph Rosskopf - USA, CCC Team

YOUNG RIDER: Pavel Ivakov - Russia, Team Ineos

WINNING TEAM: Team Ineos - Great Britain

FEMALE

OVERALL WINNER: Ruth Winder - USA, Trek-Segafredo

SPRINT: Leah Kirchmann- Canada, Team Sunweb

KING OF THE MOUNTAIN: Liane Lippert - Germany, Team Sunweb

YOUNG RIDER: Liane Lippert - Germany, Team Sunweb

WINNING TEAM: Team Sunweb - Germany

MALE

OVERALL WINNER: Daryl Impey (2) - South Africa, Mitchelton-SCOTT 

SPRINT: Patrick Bevin - New Zealand, CCC Team 

KING OF THE MOUNTAIN: Jason Lea - Australia, UniSA-Australia 

YOUNG RIDER: Christopher Hamilton - Australia, Team Sunweb

WINNING TEAM: UAE Team Emirates - United Arab Emirates

FEMALE

OVERALL WINNER: Amanda Spratt (3) - Australia, Mitchelton-SCOTT 

SPRINT: Sarah Roy - Australia, Mitchelton-SCOTT

KING OF THE MOUNTAIN: Nadia Quagliotto -Italy, Alé-Cipollini

YOUNG RIDER: Jaime Gunning - Australia, Specialized Women's Team

WINNING TEAM: Mitchelton-SCOTT (3) - Australia

MALE

OVERALL WINNER: Daryl Impey - South Africa, Mitchelton-SCOTT 

SPRINT: Peter Sagan - Slovakia, BORA-hansgrohe

KING OF THE MOUNTAIN: Nicholas Dlamini - South Africa, Team Dimension Data 

YOUNG RIDER: Egan Bernal - Colombia, Team Sky

WINNING TEAM: Bahrain-Merida - Bahrain

FEMALE

OVERALL WINNER: Amanda Spratt (2) - Australia, Mitchelton-SCOTT 

SPRINT: Katrin Garfoot - Australia, UniSA-Australia 

KING OF THE MOUNTAIN: Amanda Spratt - Australia, Mitchelton-SCOTT 

YOUNG RIDER: Grace Anderson - New Zealand, Vantage NZ National Team 

WINNING TEAM: Mitchelton-SCOTT (3) - Australia

MALE

OVERALL WINNER: Richie Porte - Australia, BMC Racing Team

SPRINT: Caleb Ewan - Australia, Orica-Scott

KING OF THE MOUNTAIN: Thomas De Gendt - Belgium, Lotto Soudal

YOUNG RIDER: Jhonatan Restrepo Valencia - Colombia, Team Katusha Alpecin 

WINNING TEAM: UniSA-Australia (3) - Australia

FEMALE

OVERALL WINNER: Amanda Spratt (2) - Australia, Orica-SCOTT

SPRINT: Chloe Hosking - Australia, Ale Cipollini

KING OF THE MOUNTAIN: Janneke Ensing - Netherlands, Ale Cipollini

YOUNG RIDER: Alexis Ryan - USA, Canyon Sram

WINNING TEAM: Orica-SCOTT (2) - Australia

MALE

OVERALL WINNER: Simon Gerrans (4) - Australia, Orica GreenEDGE 

SPRINT: Simon Gerrans (2) - Australia, Orica GreenEDGE

KING OF THE MOUNTAIN: Sergio Henao - Colombia, Team Sky 

YOUNG RIDER: Jay McCarthy - Australia, Tinkoff 

WINNING TEAM: Cannondale Pro Cycling - USA

FEMALE

OVERALL WINNER: Katrin Garfoot - Australia, Orica-AIS

SPRINT: Lauretta Hanson - Australia, RUSH Women's Team

KING OF THE MOUNTAIN: Danielle King - United Kingdom, Wiggle-High5

YOUNG RIDER: Lauretta Hanson - Australia, RUSH Women's Team

WINNING TEAM: Orica-AIS - Australia

MALE

OVERALL WINNER: Rohan Dennis - Australia, BMC Racing Team

SPRINT: Daryl Impey - South Africa, Orica GreenEDGE

KING OF THE MOUNTAIN: Jack Bobridge - Australia, UniSA-Australia

YOUNG RIDER: Rohan Dennis (2) - Australia, BMC Racing Team 

WINNING TEAM: Movistar Team (2) - Spain

MALE

OVERALL WINNER: Simon Gerrans (3) - Australia, Orica GreenEDGE

SPRINT: Simon Gerrans - Australia, Orica GreenEDGE

KING OF THE MOUNTAIN: Adam Hansen - Australia, Lotto-Belisol

YOUNG RIDER: Jack Haig - Australia, UniSA-Australia 

WINNING TEAM: Orica GreenEDGE - Australia

MALE

OVERALL WINNER: Tom-Jelte Slagter - Netherlands, Blanco Pro Cycling 

SPRINT: Geraint Thomas - United Kingdom, Team Sky 

KING OF THE MOUNTAIN: Javier Moreno - Spain, Movistar Team 

YOUNG RIDER: Rohan Dennis (2) - Australia, BMC Racing Team 

WINNING TEAM: RadioShack-Leopard Trek (2) - Luxembourg

MALE

OVERALL WINNER: Simon Gerrans (2) - Australia, GreenEDGE Cycling

SPRINT: Edvald Boasson-Hagen - Norway, Team Sky 

KING OF THE MOUNTAIN: Rohan Dennis - Australia, UniSA-Australia 

YOUNG RIDER: Rohan Dennis - Australia, UniSA-Australia 

WINNING TEAM: RadioShack-Leopard Trek - Luxembourg

MALE

OVERALL WINNER: Cameron Meyer - Australia, Garmin Cervelo 

SPRINT: Matthew Goss - Australia, HTC Highroad 

KING OF THE MOUNTAIN: Luke Roberts - Australia, UniSA 

YOUNG RIDER: Cameron Meyer - Australia, Garmin Cervelo

WINNING TEAM: Movistar - Spain

MALE

OVERALL WINNER: André Greipel (2) - Germany, HTC-Columbia

SPRINT: André Greipel (2) - Germany, HTC-Columbia

KING OF THE MOUNTAIN: Thomas Roheregger - Austria, Milram 

YOUNG RIDER: Jurgen Roelandts - Belgium, Omega Pharma-Lotto 

WINNING TEAM: Ag2r La Mondiale (2) - France

MALE

OVERALL WINNER: Allan Davis - Australia, Team Quickstep

SPRINT: Allan Davis (2) - Australia, Team Quickstep

KING OF THE MOUNTAIN: Markel Irizar - Spain, Euskatel-Euskadi

YOUNG RIDER: Jose Joaquin Rojas Gil (2) - Spain, Caisse d'Epargne

WINNING TEAM: Francaise des Jeux (2) - France

MALE

OVERALL WINNER: André Greipel - Germany, Team High Road

SPRINT: André Greipel - Germany, Team High Road

KING OF THE MOUNTAIN: Philippe Gilbert - Belgium, Francaise des Jeux

YOUNG RIDER: Jose Joaquin Rojas Gil - Spain, Caisse d'Epargne

WINNING TEAM: Francaise des Jeux - France

MALE

OVERALL WINNER: Martin Elmiger - Switzerland, Ag2R Prévoyance 

SPRINT: Laurent Brochard - France, Bouyges Telecom

KING OF THE MOUNTAIN: Serge Pauwels - Netherlands, Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen

YOUNG RIDER: Simon Clarke - Australia, SouthAustralia.com-AIS 

WINNING TEAM: SouthAustralia.com-AIS - Australia

MALE

OVERALL WINNER: Simon Gerrans - Australia, Ag2R-Prévoyance 

SPRINT: Allan Davis - Australia, Liberty Seguros-Wurth Team 

KING OF THE MOUNTAIN: Cadel Evans (3) - Australia, Davitamon Lotto 

YOUNG RIDER: William Walker - Australia, United Water-Australia U23 

WINNING TEAM: UniSA-Australia (2) - Australia

MALE

OVERALL WINNER: Luis Leon Sanchez Gil - Spain, Liberty Seguros Team 

SPRINT: Robbie McEwan (3) - Australia, Davitamon Lotto

KING OF THE MOUNTAIN: Gene Bates - Australia, UniSA 

YOUNG RIDER: Luis Leon Sanchez Gil - Spain, Liberty Seguros Team

WINNING TEAM: Liberty Seguros Team (2)^ - Spain

MALE

OVERALL WINNER: Patrick Jonker - Australia, UniSA 

SPRINT: Robbie McEwan (2) - Australia, Lotto-Domo 

KING OF THE MOUNTAIN: Paolo Tiralongo - Italy, Panaria-Margres 

YOUNG RIDER: Philippe Gilbert - Belgium, FDJeux.com 

WINNING TEAM: UniSA - Australia

MALE

OVERALL WINNER: Mikel Astarloza - Spain, Ag2R-Prévoyance 

SPRINT: Andrea Tafi - Italy, CSC 

KING OF THE MOUNTAIN: Cadel Evans (2) - Australia, Telekom 

YOUNG RIDER: Gene Bates (2) - Australia, UniSA

WINNING TEAM: ONCE-Eroski - Spain

MALE

OVERALL WINNER: Michael Rogers - Australia, AIS 

SPRINT: Robbie McEwen - Australia, Lotto Adecco

KING OF THE MOUNTAIN: Cadel Evans - Australia, Mapei-Quick Step 

YOUNG RIDER: Dave McPartland - Australia, United Water

WINNING TEAM: Mapei-Quick Step - Belgium

MALE

OVERALL WINNER: Stuart O'Grady (2) - Australia, Crédit Agricole 

SPRINT: Graeme Brown - Australia, United Water 

KING OF THE MOUNTAIN: Robert Tighello - Australia, Sunsmart 

YOUNG RIDER: Gene Bates - Australia, UniSA

WINNING TEAM: Crédit Agricole - France

MALE

OVERALL WINNER: Gilles Maignan - France, Ag2R

SPRINT: Guillame Auger - France, Big Mat 

KING OF THE MOUNTAIN: Rene Joergensen - Denmark, Memory Card-Jack & Jones 

YOUNG RIDER: Sandy Casar - France, La Francaise des Jeux 

WINNING TEAM: Ag2r-Prévoyance - France

MALE

OVERALL WINNER: Stuart O'Grady - Australia, Crédit Agricole 

SPRINT: Brett Aitken - Australia, Palmans 

KING OF THE MOUNTAIN: Christian Andersen - Denmark, Home Team-Jack & Jones 

YOUNG RIDER: Cadel Evans - Australia, Australia 

WINNING TEAM: Home-Jack & Jones - Denmark